Sulge otsing

Meklēšana

Kas jāņem vērā pirms industriālā darbagalda iegādes?

Kas jāņem vērā pirms industriālā darbagalda iegādes?

18. oktobris 2022

Palešu ratiņi noliktavā

Darbagalda vai darba stacijas iegāde var likties salīdzinoši vienkāršs uzdevums – jūsu darbiniekiem vajadzīga vieta, kur strādāt. Ja tam seko rīcības plāns: “kaut ko piemeklējam, kaut ko pielāgojam, un būs jau labi”, visticamāk, ka labi nebūs. Jo darba vietai jābūt kā cimdam uz rokas – atbilstošai konkrētā darba specifikai, efektīvai, praktiskai un ērtai. Darbagalds (kā galds) ir tikai viena sastāvdaļa no visa vajadzīgā. Kopā ar galdu tiek izmantoti krēsls, plaukti vai skapji, atvilktnes, instrumentu vai dokumentācijas turētāji, konteineri, kastītes, paliktņi un dažādi citi papildinājumi un aksesuāri. Tas viss ir cieši saistīts, sapstarpēji papildinošs un savietojams un to visu, kopā ņemtu, saucam par darba staciju vai darba vietu. Taču nepareizi nokomplektēta darba vieta var darbu nevis atvieglot, bet traucēt, pat ja tās iekārtošanā ieguldīti lieli finanšu līdzekļi. Lai pieņemtu pareizo lēmumu un iegādātos darbagaldu, kas kalpos ilgi un labi, uzņēmumam ir jāvelta pienācīgs laiks un uzmanība, lai saprastu, kas tieši no darbagalda tiek sagaidīts, kārtojot funkcijas svarīguma secībā: 

1.Kādam darbam galds būs paredzēts?

Tas ir pats pirmais un svarīgākais jautājums pēc kura radīsies virkne nākamo, sākot no izmēra līdz virsmas materiāliem, uzglabāšanas vajadzībām un ergonomikas prasībām. Piemēram, ja uzņēmuma bizness ir saistīts ar elektronikas ražošanu vai remontu, tad darba vietai vislabāk noderēs zems un viegli regulējams darba galds, kas ļauj pietuvināt remontējamās detaļas tuvāk meistara acīm. Noderēs arī kastītes virs darba virsmas tiešai detaļu aizsniegšanai un parocīgai instrumentu novietošanai. Darbam ar jūtīgu aparatūru var būt vajadzīga antistatiska aizsardzība, tāpat liela nozīme būs apgaismojumam ar regulējamu intensitāti un gaismas temperatūru, atbilstoši apkārtējai gaismai un darbinieku noguruma pakāpei. Darbu atvieglos arī regulējams turētājs dokumentācijai un diagrammām, kā arī papildus virsma sagatavju novietošanai vai pat konveijera virsma. Cits gadījums ir darbs laboratorijā, kur vislielākā nozīme ir galda virsmas materiālam. Lai galds kalpotu uzticami un ilgi, var būt nepieciešama virsma no nerūsējošā tērauda vai no ķīmiski izturīgiem epoksīda sveķiem – atkarībā no tā, kādi šķidrumi un materiāli tiks lietoti.  Ja laboratorijā ir “tīrās istabas” prasības, darba vietas aprīkojumam ir jāatbilst NSF standartiem. 

Pilnīgi citas prasības būs mehāniskās darbnīcas vai autoservisa darba stacijai. Pielietojuma scenāriju ir ļoti daudz  un katram no tiem vajadzīga īpaša konstrukcija un specifikai atbilstoši materiāli un aprīkojums.

2. Izmēri

Darba stacijas izmērus nosaka vairāki faktori. Pirmais – cik daudz brīvas vietas ir atvēlēts? Izmantojot TRESTON mūsdienu modulāros darba galdus var panākt labu telpas apjoma izmantošanu. Otrs – cik liela darba virsmas platība ir nepieciešama jūsu pielietojumam, platums un dziļums (no priekšas uz aizmuguri)? Vai visai darba virsmas platībai ir jābūt ar rokām sasniedzamai sēžot pie galda? Vai darbība notiks ar liela izmēra aprīkojumu vai detaļām? Ja tā, jums var būt vajadzīga ne tikai liela virsma, bet arī lielāka galda kravnesība.

3. Darba procesi un materiālu plūsma

Šajā etapā ir jāapsver, vai darba stacija ir patstāvīga vienība vai arī kāda procesa sastāvdaļa, kur produkcija ražošanas procesā no vienas darba vietas tiek nogādāta uz nākamo. Ja tā, tad TRESTON darba galdus var integrēt kopā ar materiālu plūsmas iekārtām – speciālām virsmām ar ruļļiem, konveijeri un sadales iekārtām. Darba stacijas var uzbūvēt no atsevišķiem moduļiem – startera modulis, papildinājums un stūra modulis tā, lai tos viegli var kombinēt un panākt ideālu darba vidi komandā.

Papildus tam, materiālu plūsmas organizācijai var izmantot plūsmas plauktus. Labākus rezultātus izdosies panākt, ja darba stacijas sastāvdaļas (galdi, moduļi, skapji u.t.t.) būs uz riteņiem un viegli pārvietojamas.

4. Izpētiet uzglabāšanas vajadzības

Palešu ratiņi noliktavā

Nākamais solis darbagalda izvēlē ir saprast, ko tieši nepieciešams uzglabāt, un kādas ir uzglabāšanas prasības. Tam var būt izmantota vieta virs un zem galda virsmas. Ar rūpīgu plānošanu var uzprojektēt darba staciju, kura precīzi atbilst uzglabāšanas vajadzībām, lietderīgi izmantojot katru telpas kubikcentimetru.

Risinājumi sākas ar plastmasas kastītēm detaļām, dažādām plauktu konfigurācijām un atvilktnēm. Šajā procesā svarīgi iesaistīt pašus darbiniekus: kas tiks uzglabāts (izmēri, forma, svars, skaits, trauslums), cik viegli lietām ir jābūt pieejamām, un kāds drošības līmenis ir nepieciešams. Lēmuma pieņemšanu var vienkāršot, samazinot uzglabājamo lietu skaitu līdz pilnīgi nepieciešamajam minimumam konkrētās darba stacijas funkcijām.  Prasības vienkāršu stiprinājumu, smalku elektronisku komponenšu, bīstamu ķīmisku vielu vai instrumentu uzglabāšanai var būtiski atšķirties. Tāpat arī svarīgi ir padomāt, kādi instrumenti tiks lietoti darba procesā – svītru kodu skeneris, uzlīmju printeris, dators ar monitoru, mērīšanas aparatūra vai citi instrumenti.Pēc tam, kad ir noteikts, kas ir nepieciešams, jāatzīmē katras lietas vai materiāla atrašanās vieta. To ir vienkārši panākt, izmantojot atvilktņu moduļus, kuru saturu un iekšējo izvietojumu var kombinēt bezgalīgās variācijās.

5. Apgaismojums

Palešu ratiņi noliktavā

Apgaismojumam ir vislielākā nozīme, lai darbinieki varētu veikt savus uzdevumus kvalitatīvi un ātri. Vai katrai darba stacijai nepieciešams lokāls apgaismojums? Kādas nepilnības vai īpatnības ir telpas kopējam apgaismojumam? Vai telpas apgaismojumam ir nevēlams spektrs? Ja tiks pieņemts lēmums aprīkot darba stacijas ar lokālo apgaismojumu, vai darbiniekiem būs ērtāk darboties ar gaismu virs galvas, vai uz regulējama balsta, kuru var precīzi pozicionēt virs darbības vietas? Vai apgaismojumam nepieciešama spektra un/vai gaišuma regulēšana? Vai darba stacijā nepieciešama tieši vērsta vai izkliedēta gaisma lai mazinātu atspīdumus? Šie ir jautājumi, kas ļoti ietekmēs darba efektivitāti un mazinās darbinieku nogurumu. 

6. Energoapgāde un komunikācijas

Sākot ar darba vietu autodarbnīcā un beidzot ar “tīro telpu”, darba stacijai var būt nepieciešami elektrības, gaisa, datortīkla, vai citu komunikāciju pievadi. Elektropievads var būt nepieciešams mērinstrumentu, elektroinstrumentu vai citu elektroierīču pieslēgšanai. Gaisa pievads nepieciešams instrumentu darbināšanai. Šādas darba stacijas konstrukcijā integrētas komunikācijas ir vienkāršākas un drošākas lietošanā. Taču bieži par to atceras tikai tad, kad galds jau ir uzstādīts un ir jāpieslēdz aparatūra. Tad sākās pagarinātāju vilkšana, kabeļi un pievadi ir haotiski izmētāti un rada problēmas. Ir vērts padomāt par integrētiem pievadu, rozešu un jaudas blokiem, kuros kabeļi ir noslēpti un netraucē, un pieslēgvietas ir stingri piestiprinātas un aprīkotas ar slēdžiem vai automātiskiem drošinātājiem. Padomājiet, cik daudz pieslēguma vietas nepieciešamas un kāda ir to jauda? Vai drošinātāji būs iebūvēti darba stacijā vai kopējā sadalē? Kāds zemējuma veids būtu nepieciešams? 

Lai pievadi nepārvērstos par slazdiem, padomājiet par vadotnēm kabeļu sakārtošanai. Tās ne tikai uzlabo izskatu un rada kārtības sajūtu, bet arī pasargā no nelaimes gadījumiem. 

7. Piederumi un papildus aprīkojums

Virs darba virsmas pie sienas var stiprināt dažādus turētājus, plauktus un citu papildus aprīkojumu, tā izveidojot augsti efektīvu darba staciju. Tie var būt plaukti vai skapīši instrukcijām, dokumentācijai, printeriem un citām lietām. Var stiprināt arī speciālas sliedes, kurās iekārt kastītes sīkām detaļām.

8. Stress un nogurums

Ir svarīgi ņemt vērā ergonomiku gan kā drošības, gan produktivitātes jautājumu. Lai minimizētu darbinieku nogurumu, jāizvēlas atbilstošu darba virsmas dziļumu, ņemot vērā darbinieku fiziskos rādītājus. Darba stacijas mūža laikā to var izmantot cilvēki ar dažādiem fiziskiem rādītājiem. Ja uzņēmumā ir maiņu darbs, tie var būt arī darbinieki no dažādām maiņām. Darba specifika var paredzēt, ka dienas laikā pie darba galda var darboties dažādi cilvēki. Tāpēc ir lietderīgi paredzēt maināmu darba virsmas augstumu un izvietojumu. Augstumā regulējami galdi var būt ar manuālu elektrisku augstuma regulēšanu. Tāpat darba specifikas ir atkarīgs arī virsmas augstums stāvot. Ja darba uzdevums paredz precizitāti, labāk izmantot augstāk izvietotu darba virsmu. Ja lietas uz galda ir smagas, labāk galdu nolaist zemāk.

9. Izvēlieties vienu platformu

Nekas nestāv uz vietas, viss mainās un laika gaitā mainās arī darba uzdevumi un procesi. Izmantojot vienu kopēju darba staciju platformu visā uzņēmumā, var iegūt universālu savietojamu risinājumu. To būs vieglāk pārkonfigurēt vai samainīt piederumus savā starpā, ja mainās ražošanas apjomi, tiek radīti jauni produkti vai ieviestas jaunas tehnoloģijas. Bez tam, vienas platformas darbagaldi veidos iedvesmojošu, sakārtotu un vizuāli estētisku darba vidi uzņēmumā.

10. Bezmaksas palīdzība projekta izstrādē

Ja gadījumā nevēlaties iedziļināties darba vietu izvēles detaļās un niansēs, ieteicams izvēlēties piegādātāju, kurš piedāvā dizaina izstrādes procesu, pareizos jautājumus un palīdz atrast labāko risinājumu. Arī aptaujas un CAD rasējumi padarīs šo procesu vienkāršāku. Tomēr, ja uzņēmumam pašam ir zinoši un ieinteresēti speciālisti, tad Treston mājas lapā var sākt ar variantu apskati, izmantojot 3D darba vietas projektēšanas rīku saitē.

LAADUR konsultanti palīdzēs izvēlēties īsto darbagaldu un aprīkojumu katram interesentam, neatkarīgi no pasūtījuma apjoma:

T.: +371 67609662,

E-pasts: tirdznieciba@laadur.lv

Atpakaļ pie saraksta