Sulge otsing

Meklēšana

Ieteikumi par elektroiekrāvēja akumulatoru baterijas uzturēšanu, 1. daļa

Ieteikumi par elektroiekrāvēja akumulatoru baterijas uzturēšanu, 1. daļa

18. janvāris 2016

Iegādājoties elektroiekrāvēju un uzsākot tā izmantošanu, retais iedomāsies par svina-skābes akumulatoru baterijas (vilcējakumulatora jeb vilces akumulatora) pareizu lietošanu. Valda uzskats, ka ar to jau nekas nav jādara, līdzīgi kā ar mobilā telefona akumulatoru — ieliec un aizmirsti, tomēr šāda attieksme ātri vien atspēlēsies uzņēmuma budžetam, jo akumulatoru baterijas nepareiza lietošana un apkope var ļoti būtiski saīsināt tās darbmūžu. Šeit ir apkopoti svarīgākie ieteikumi, kas jāievēro, lietojot svina-skābes vilcējakumulatorus.

Ieteikumi operatoram

1. Izvairieties no gadījuma uzlādēm

Citiem vārdiem sakot, neuzlādējiet bateriju laikā, kad tas ir šķietami parocīgi, piemēram, kad neizmantojat iekrāvēju, pusdienu pārtraukumā u. tml. Gadījuma uzlādes ir visizplatītākais baterijas pāragras bojāejas iemesls. Vairuma elektroiekrāvēju bateriju darbmūžs ir aptuveni 1500 uzlādes-izlādes ciklu jeb — normālos lietošanas apstākļos — aptuveni 5 gadi. Katra uzlāde ir viens cikls. Tas nozīmē, jo vairāk būs gadījuma uzlāžu, jo īsāks būs baterijas darbmūžs. Piemēram, akumulatoru baterijas nepilnīga uzlādēšana divas reizes dienā saīsinās tās darbmūžu par pusi, tāpēc katrā ziņā centieties izvairīties no gadījuma uzlādēm un plānojiet darbu, pielāgojoties baterijas pilnīgas uzlādes ilgumam.

2. Izvairieties no uzlādēm tikai starp darba maiņām

Šī kļūda iet roku rokā ar gadījuma uzlādēm. Daudzos ražošanas un loģistikas uzņēmumos darbs notiek maiņās. Elektroiekrāvējs ir nepieciešams abās maiņās, tāpēc pirmā maiņa pēc sava darba laika beigām mēdz pieslēgt elektroiekrāvēja bateriju uzlādēšanai, tad nāk otrā maiņa un pēc nepilnīgas uzlādes sāk lietot elektroiekrāvēju. Tādējādi iekrāvēja akumulatoru baterijas darbmūžs jau ir saīsināts par vienu ciklu. Mūsu ieteikums ir iegādāties otru maiņas bateriju vai iekrāvēju, kas ilgtermiņā noteikti atmaksāsies, ja katru reizi tiks nodrošināta baterijas pilnīga uzlāde.

3. Atstājiet baterijā vairāk enerģijas

Pētījumi rāda, ka baterijas kalpo ilgāk, ja tās nevis izlādē pavisam, bet atlikumu notur 40–50 % diapazonā. Darba gaitā, baterijai izlādējoties, spriegums samazinās. Jauda = spriegums × strāva. No tās secinām, ka ar vienādu jaudas patēriņu, samazinoties spriegumam, ir jāpalielinās strāvai. Lielāka strāva nozīmē lielāku slodzi uz elektriskās ķēdes komponentiem, kas savukārt izraisa to palielinātu nodilumu un saīsina kalpošanas laiku. Turklāt palielināta strāva elektrosistēmā var būt vadības bloku un citu komponentu bojājumu cēlonis.

4. Nepārtrauciet uzlādes ciklu

Ļaujiet baterijai veikt pilnu uzlādi un nepārtrauciet to bez ārkārtīgi svarīga iemesla.

5. Nepieļaujiet izlādētas baterijas ilgu nelietošanu

Akumulatoru baterijas darbmūžs un efektivitāte tiks samazināta arī tad, ja neuzlādēta baterija ilgi stāvēs nelietota un attiecīgi arī neuzlādēta. Tas izraisīs akumulatora svina plākšņu sulfatāciju, un baterija zaudēs tehniskās īpašības — ietilpību (Ah).

Nākamreiz stāstīsim par svarīgām akumulatoru baterijas apkalpošanas procedūrām.

Ja ir radušies jautājumi, rakstiet uz e-pastu serviss@laadur.lv vai zvaniet +371 29328000.
Autors — Artūrs Sīpols, „Laadur Baltic” servisa vadītājs

Atpakaļ pie saraksta